Arginín
8. septembra 2022 0 Od MartinArginín inak aj L-arginín je dôležitou zložkou pre organizmus. Pomáha telu s regeneráciou a prenosu živín. Taktiež ochrane a udržiavaniu svalovej hmoty. Jej funkcia je v ľudskom tele nepostradateľná.
Všetko, čo by ste mali vedieť o L-arginíne
V tomto článku sa dozviete v prvom rade čo to vlastne L-arginín je, aké sú jeho výhody a nevýhody, ale aj aké spôsobuje kontraindikácie. V závere článku vám ozrejmíme aj dávkovanie, skladovanie L-arginínu, či jeho interakcie s inými liekmi.
Čo je L-arginín, a ako s ním súvisia aminokyseliny?
L-arginín je silná aminokyselina, ktorá pomáha telu vytvárať zázračnú molekulu oxid dusnatý. Keď sa L-arginín premieňa na oxid dusnatý, hrá dôležitú úlohu v kardiovaskulárnom systéme tým, že podporuje optimálny krvný obeh a zdravie vnútorných ciev tým.
Taktiež umožňuje kyslíku, krvi a živinám efektívnejšie cestovať po tele. Dilatácia krvných ciev vytvorená oxidom dusnatým nielen podporuje optimálnu cirkuláciu, ale hrá tiež dôležitú úlohu pri delení buniek a zdravej imunitnej funkcii.
Na to, aby sme pochopili, o čo vlastne ide, je najskôr nevyhnutné ozrejmiť pojem „aminokyseliny“, medzi ktoré zaraďujeme aj L-arginín. Všeobecne známym faktom v prostredí športovcov je to, že proteíny, resp. bielkoviny sú dôležitý faktor pri udržiavaní, ale aj tvorbe svalovej hmoty.
Pretože práve bielkoviny sú tvorené spomínanými aminokyselinami, ktoré je možné charakterizovať ako ,,základný stavebný prvok bunky“. Dopĺňanie aminokyselín prostredníctvom výživových doplnkov u športovcov, ale aj u vegetariánov, či vegánov je nesmierne dôležité. Medzi najdôležitejšie funkcie aminokyselín zaraďujeme:
- Tvorba zázračnej molekuly oxidu dusnatého
- Ochrana svalovej hmoty v súvislosti s chudnutím
- Tvorba a následné udržiavanie svalovej hmoty
- Rýchlejšia regenerácia po vykonávaní fyzickej aktivity
- Ako aj ich význam pri premiestňovaní a ukladaní živín v tele
Rozdelenie aminokyselín
V súvislosti s aminokyselinami je tiež dôležité podotknúť, že typov aminokyselín poznáme veľké množstvo. Avšak rozdeľujeme ich do dvoch základných skupín, a to:
- Esenciálne aminokyseliny, ktoré naše telo nie je schopné samé si vytvoriť, čo spôsobuje, že ho musíme prijímať inou formou. V strave alebo vo výživových doplnkoch. Do tejto skupiny aminokyselín zaraďujeme valín, leucín, izoleucín, glutamín, glycín, ale aj mnohé ďalšie.
- Neesenciálne aminokyseliny, ktoré si síce naše telo dokáže vytvoriť samé, ale iba za predpokladu, že prijímame dostatok prvej skupiny aminokyselín. Teda esenciálne aminokyseliny pomocou už spomínaných výživových doplnkov alebo stravy.
Po tom, ako sme si aspoň v skratke ozrejmili a charakterizovali čo sú to aminokyseliny, môžeme prejsť na kľúčovú tému tohto článku, a to aminokyselinu L-arginín.
Aké výhody poskytuje nášmu telu?
Ako sme vyššie uvádzali, aminokyseliny sa vo všeobecnosti delia na dve skupiny. Avšak niektoré zdroje pridávajú ešte tretiu skupinu, a to semi-esenciálne aminokyseliny, medzi ktoré sa zaraďuje práve aj L-arginín.
Tento druh aminokyselín je špecifickým v tom tom, že telo si ho nevie vytvoriť samé. Predovšetkým v detskom veku. Preto je nutné L-arginín dopĺňať počas celého života.
Vo všeobecnosti táto semi-esenciálna aminokyselina prispieva v mnohých oblastiach zdravia. Pretože sa L-arginín v tele mení na oxid dusnatý (ON), ktorý zlepšuje prenos kyslíka a živín do celého organizmu.
Dilatuje cievy a zlepšuje ich pevnosť. Taktiež pomáha lepšie prekonať depresie, teda pomáha zlepšovať náladu, ale aj pamäť. Ďalej sa vyznačuje svojimi antioxidačnými či „anti-age“ účinkami, teda napomáha v boji proti starnutiu.
Medzi ďalšie pozitívne stránky L-arginínu, ktoré stoja za zmienku, možno zaradiť:
- Uvoľňuje rastový hormón, čím podporuje aj rast svalovej hmoty
- Zlepšuje fyzickú kondíciu
- Podporuje znásobenie spermií, čím zlepšuje plodnosť, podporuje potenciu a libido
- Zlepšuje hojenie rán
- Jeho účinky využijú aj diabetici, keďže L-arginín znižuje hladinu cukru
- Podporuje a zlepšuje prekrvenie
- Hĺbkovo čistí organizmus
- Podporuje rýchlejšie hojenie rán
Štúdie o L-arginíne
Okrem faktických informácií o tejto aminokyseline by bolo na mieste spomenúť aj niekoľko štúdiami overených čísiel. Tieto všeobecne známe informácie o L-arginíne len podporujú a dávajú za pravdu, že ide o telu prospešnú aminokyselinu.
Jedna štúdia pochádzajúca z roku 2017 dokázala na vzorke päťdesiatich šiestich mužov, že stačí prijímať dva gramy L-arginínu počas štyridsiatich piatich dní na to, aby sa váš športový výkon výrazne zlepšil.
Ďalšia štúdia, zaoberajúca sa diabetikmi v súvislosti s užívaním L-arginínu ukázala, že užívanie 6,4 gramu denne počas obdobia osemnástich mesiacov znížila potenciálnu šancu na ďalší rozvoj cukrovky na najbližšie deväťmesačné obdobie.
Okrem spomenutých kladných účinkov L-arginínu je dobré spomenúť, že táto aminokyselina je vhodná pre tehotné ženy. Napomáha liečbe, ako aj prevencií preeklapsie, ktorá je spôsobená vysokým krvným tlakom. Taktiež bielkovinami prítomnými v moči.
Vedlajšie účinky
Aké sú jeho vedľajšie účinky a ktorí ľudia by sa mu mali vyhýbať
Čo sa týka nežiadúcich, respektíve negatívnych účinkov L-arginínu je pozoruhodné, že také neexistujú. Jediným negatívnym účinkom sú možné hnačky a iné tráviace ťažkosti. Tieto sa spájajú s predávkovaním touto aminokyselinou a nie v priamej súvislosti s jeho užívaním.
Na druhej strane sú určité skupiny ľudí, ktorí by mali zvážiť užívanie L-arginínu. Sú nimi ľudia, ktorí trpia:
- Astmou
- Cirhózou pečene
- Ochorením obličiek
- Nízkym krvným tlakom
- Či dedičnou chorobou, ktorá zapríčiňuje nedostatok guanidinoacetátu-metyltransferázy
Prijímanie a dávkovanie L-arginínu
L-arginín je síce prítomný v bežne dostupných potravinách, na druhej strane sa však tieto potraviny bežne nenachádzajú v našich jedálničkoch. Taktiež vysoké množstvo týchto potravín, ktoré by sme dennodenne museli prijať na to, aby sa prejavili účinky L-arginínu.
Medzi spomínané potraviny patrí quinoa, hnedá ryža, ale aj rôzne orechy, semienka či hrozienka. Práve preto je medzi ľuďmi viac populárne jeho prijímanie do tela vo forme výživových doplnkov a to dokonca v rôznych formách.
Napríklad práškové, tabletkové, sirupové, ale dokonca aj gélové formy L-arginínu. Pozitívne účinky prejavujú aj kombinácie L-arginínu s inými látkami, ako napríklad s inou aminokyselinou – glycínom, ale aj s vitamínom B6 a B12.
Interakcie s inými liekmi a látkami
Okrem ľudí s určitými chorobami a poruchami sa neodporúča ani jeho kombinácia s určitými liekmi, ako:
- Lieky na zníženie krvného tlaku
- Lieky na erektilnú dysfunkciu
- Lieky na riedenie krvi
- Antidiabetiká
- Lieky, na zvýšenie prietoku krvi
- Diuretiká
Ale aj rôzne doplnky a látky, ktoré majú obdobné účinky, ako vyššie spomenuté lieky.
Na záver by sme spomenuli, že doplnky obsahujúce aminokyselinu L-arginín by sa mali vo všeobecnosti skladovať na chladnom a suchom mieste. Mali by ste predchádzať jeho vystaveniu teplu a vlhkosti.