Cukrovka 2 typu

Cukrovka 2 typu

28. novembra 2023 0 Od Martin

Cukrovka 2. typu, známa aj ako diabetes mellitus typu 2, je chronické ochorenie, ktoré postihuje spôsob, akým ľudské telo metabolizuje glukózu. Hlavný zdroj energie pre naše bunky. 

Toto ochorenie sa vyznačuje rezistenciou na inzulín. Je to stav, keď bunky v tele nereagujú správne na inzulín, hormón produkovaný pankreasom. Prípadne keď pankreas nedokáže produkovať dostatočné množstvo inzulínu. Výsledkom je zvýšená hladina cukru v krvi, ktorá môže viesť k radu komplikácií.

Na druhej strane, mikrobióm hrubého čreva je fascinujúci a komplexný ekosystém, ktorý tvoria miliardy mikroorganizmov, vrátane baktérií, ktoré obývajú náš tráviaci trakt. Tieto mikroorganizmy sú nevyhnutné pre rôzne funkcie v našom tele, vrátane trávenia, syntézy vitamínov a dokonca aj regulácie imunitného systému.

Zaujímavé je, že nedávne výskumy naznačujú, že existuje významná súvislosť medzi mikrobiómom hrubého čreva a vývojom cukrovky 2. typu. Priateľské baktérie sú kľúčovými hráčmi v tomto príbehu. Tieto baktérie majú schopnosť ovplyvňovať metabolizmus hostiteľa. Znamená to, že môžu mať priamy vplyv na to, ako naše telo spracováva a využíva glukózu.

Doplnok stravy na udržanie hladiny cukru

Cukrovka 2 typu

Cukrovka 2 typu a mikrobióm hrubého čreva

Je dokázané, že určité kmeňe baktérií môžu zlepšiť citlivosť na inzulín a pomôcť tak regulovať hladinu cukru v krvi. Tieto priateľské baktérie to robia rôznymi spôsobmi.  Vrátane vylučovania krátkoreťazcových mastných kyselín, ako je butyrát. Majú protizápalové vlastnosti a môžu zlepšiť metabolické procesy.

Okrem toho, zdravý a vyvážený mikrobióm hrubého čreva môže znižovať chronické zápalové stavy, ktoré sú často spojené s cukrovkou 2. typu. Zníženie zápalu v tele môže byť kľúčové pre zlepšenie citlivosti na inzulín a celkového metabolického zdravia.

Zaujímavé je, že strava hraje kľúčovú úlohu pri formovaní zloženia mikrobiómu hrubého čreva. Potraviny bohaté na vlákninu, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a strukoviny, môžu podporiť rast a aktivitu týchto prospešných baktérií. Naopak, strava s vysokým obsahom spracovaných potravín a cukrov môže viesť k nerovnováhe v mikrobióme a zvýšiť riziko vzniku cukrovky 2. typu.

V súčasnosti vedci neustále skúmajú, ako by sme mohli využiť tieto poznatky o mikrobióme hrubého čreva na vytvorenie nových a účinnejších spôsobov liečby a prevencie cukrovky 2. typu. Už teraz je jasné, že priateľské baktérie v našom hrubom čreve majú dôležitú úlohu v boji proti tomuto rozšírenému ochoreniu. Preto je dôležité dbať na zdravú a vyváženú stravu, ktorá podporuje rast a udržiavanie zdravého mikrobiómu, a tým pomáha udržiavať naše telo v optimálnej kondícii.