MSM

MSM

1. októbra 2022 0 Od Martin

Metylsulfonylmetán, alebo MSM. Metylsulfonylmetán, známy pod skratkou MSM má širokospektrálne využitie. Práve v tomto článku sa dozviete aké, ale aj to, čo to vlastne je a ako sa používa. 

 

Čo je to MSM?

Ako už samotný názov naznačuje, ide o chemickú zlúčeninu síry. Nachádza sa nielen v rastlinách, zvieratách, ale aj v ľuďoch. V súčasnosti sa dá vytvoriť aj umelo, v laboratóriu. Jeho využitie je naozaj rôznorodé, no vyznačuje sa najmä jeho protizápalovými účinkami. Okrem využitia na liečbu rozličných bolestí a opuchov má využitie aj v kozmetike. Ak hľadáte prírodný spôsob liečenia pomocou alternatívnej medicíny, čítajte ďalej.

 

V akých potravinách sa vyskytuje MSM?

Okrem výživových doplnkov vieme MSM do tela dostať aj bežnými potravinami, ako:

  • pivo, čaj, mlieko, káva
  • paradajky
  • jablká, maliny
  • listová zelená zelenina
  • zrniečka

Z bielkovinových zdrojov sú to:

  • vajcia
  • mlieko
  • mäso, ryby
  • vývar z kostí a mäsa

MSM

Benefity MSM na zdravie

Zníženie bolesti kĺbov a svalov

Ide o jeden z najznámejších účinkov. Tento benefit je podložený viacerými výskumami, ktoré preukázali pozitívne účinky na zápal v tele. MSM má blahodarné účinky na ľudí, ktorých trápi degenerácia kĺbov a následné obmedzenie pohybu.

Jedna zo štúdií preukázala, že užívanie doplnkov obsahujúcich MSM redukovalo stuhnutosť a bolesť bedrového kĺbu.

 

Protizápalové účinky a urýchlenie zotavenia po fyzickej aktivite

O tom, že MSM má protizápalové vlastnosti, dokazujú aj viaceré výskumy. Práve MSM spomaľuje proteínový komplex NF-kB, ktorý je zodpovedný za zápalové procesy v tele. Okrem regulácie zápalových procesov dokáže zvýšiť aj hladinu glutatiónu, ktorý je označovaný za silný antioxidant.

Bežným javom po cvičení je poškodenie svalov. To spôsobuje bolesť kĺbov, svalov, ale aj oxidačný stres. Jeden z výskumov ukázal, že príjem 50 miligramov MSM počas desiatich dní zredukoval takéto poškodenia.

 

Medzi ďalšie výskumami podložené výhody užívania MSM zaraďujeme:

 
 

Zlepšenie pohyblivosti

Zlepšenie pohyblivosti u ľudí, ktorým bola zistená osteoartritída. Tento účinok sa znásobuje v kombinácií s glukosamínom, chondroitínom sulfátom či vitamínom D.

 

Posilnenie imunity

Posilnenie imunity. Práve chemické zlúčeniny síry, medzi ktoré zaraďujeme aj MSM, prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému. 

 

Zmiernenie príznakov alergií 

Zmiernenie príznakov alergií a alergických reakcií, ako napríklad alergická rinitída. Jej symptómami je kýchanie, svrbenie, výtok z nosa či slzenie očí. Podľa viacerých štúdií je schopný redukovať tieto nepríjemné príznaky, ale aj zvýšiť energiu.

 

Potláčanie chrápania

Potláčanie chrápania, čo môžeme označiť za menej známy účinok. Ako najlepšia voľba sa javí sprej do nosa, ktorý obsahuje MSM.

 

Znižovanie a zmierňovanie bolesti pri PMS

Znižovanie a zmierňovanie bolesti pri PMS, teda predmenštruačnom syndróme.

 

Spomalenie rastu rakovinových buniek v:

  1. žalúdku, 
  2. pažeráku,
  3. pečeni,
  4. hrubom čreve,
  5. močovom mechúre, 
  6. na koži.

MSM

Benefity MSM na krásu

Pozitívne účinky na rast vlasov

Viaceré výskumy potvrdili, že podporuje tvorbu kolagénu a keratínu. To môže viesť k zvýšeniu rastu vlasov, k ich spevneniu, ale aj k redukcii vypadávania. 

 

Zlepšenie zdravia pokožky 

Keratín je proteín, ktorý pôsobí nielen na vlasy, ale aj na pokožku a nechty. Okrem podporovania rastu keratínu, pomáha znižovať zápal. Ten spôsobuje poškodenie kožných buniek, teda vrásky. Podľa jedného výskumu dokáže zmierniť aj niektoré kožné ochorenia, ako napríklad rosacea. 

MSM

Vedľajšie účinky

Vládna agentúra Spojených štátov amerických, Food and Drug Administration (FDA) ho označila ako všeobecne bezpečný. 

Aj napriek tomu, že užívanie MSM bolo vyhodnotené ako bezpečné, existujú záznamy o vedľajších účinkoch, a to:

  • bolesť hlavy,
  • nevoľnosť,
  • bolesti brucha,
  • nadúvanie,
  • hnačka.

Po aplikácií na pokožku sa môže objaviť jej podráždenie alebo mierne podráždenie očí. 

V prípade užívania treba byť obozretný aj v kombinácií tohto doplnku s alkoholom. Čo však nebolo doposiaľ žiadnym výskumom bližšie preskúmané. 

 

Dávkovanie

Dávkovanie sa odlišuje podľa toho, na aký účel ho užívame. Vo všeobecnosti sa však bežná dávka pohybuje v rozsahu 3 000 až 6 000 miligramov denne. Ak však metylsulfonylmetán užívame v rámci prevencie, dolná hranica je postačujúca. 

Horná hranica, teda 6 000 miligramov MSM sa odporúča napríklad pri osteoartritíde. 

MSM