Omega 3 mastná kyselina – DHA
7. septembra 2022 0 Od MartinOmega 3 mastná kyselina – DHA. Kyselina dokosahexaenová je veľmi dôležitá pre naše zdravie. Aké benefity vám prináša sa dozviete v tomto článku.
V predchádzajúcom článku, venovanom kyseline eikozapentaenovej – EPA, sme si v stručnosti charakterizovali okrem iného aj mastné kyseliny. Ich dve základné skupiny, a to nasýtené a nenasýtené. V tomto článku sa spoločne pozrieme na druhú kyselinu zo skupiny omega 3 mastných kyselín a to konkrétne na kyselinu dokosahexaenovú, ktorá sa označuje skratkou DHA.
Čo je to DHA a kde sa vyskytuje?
Rovnako, ako EPA, aj táto kyselina patrí do skupiny omega 3 mastných kyselín, ktoré ďalej patria pod esenciálne nenasýtené mastné kyseliny. Pojem esenciálne označuje taký druh mastných kyselín, ktoré sú pre náš organizmus nesmierne dôležité. Naše telo si ich nedokáže vytvoriť samé a preto sme nútení ho prijímať prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov.
Aj táto kyselina sa v najväčšom množstve vyskytuje v rybom oleji. Teda najvhodnejší spôsob, ako ju môžeme v potrebnej miere dostať do ľudského tela je konzumácia rybieho oleja alebo konkrétnych rýb, akými je napríklad losos.
Zdravotné benefity DHA
Kyselina dokosahexaenová má veľké množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Nemožno ich označiť iba za domnelé, ale naopak, vedecky dokázané. Sú nimi tieto:
Znižuje hladinu cholesterolu
- Kombinácia DHA a EPA má priaznivý vplyv na zdravie nášho srdca, znižovanie triglyceridov, ako aj na zlepšenie hladiny cholesterolu
- Z dôvodu, že DHA prispieva k správnemu fungovaniu mozgu, má priaznivý vplyv aj na ľudí a deti, ktorí trpia poruchou pozornosti. Známou pod skratkou ADHD a to najmä preto, lebo títo jedinci majú vo všeobecnosti nižšie hladiny DHA.
- Podľa štúdie už 600 až 800 miligramov DHA prijímaného denne tehotnými ženami, môže znížiť riziko predčasného pôrodu.
Má protizápalové účinky
- Ako je známe, omega 3 mastné kyseliny majú protizápalové účinky a teda užívanie DHA pomáha redukovať rôzne zápalové procesy.
- Vedecky overeným účinkom DHA, ale aj kombinácie DHA a EPA je aj znižovanie bolesti svalov. Taktiež podporovanie ich regenerácie najmä po cvičení.
- DHA má svoje využitie aj pri očných problémoch, akými sú napríklad suché oči, či diabetická retinopatia. Táto kyselina má priaznivý účinok aj na pohodlie v súvislosti s nosením kontaktných šošoviek.
Znižuje riziko niektorých rakovín
- Ďalšou oblasťou je oblasť rakoviny, na ktorú má DHA taktiež účinok a to najmä vďaka tomu, že sa spája so znížením rizika vzniku niektorých rakovín. Napríklad rakoviny hrubého čreva, prsníka či prostaty.
- Ako už bolo viac krát spomínané, DHA má pozitívny vplyv na mozog a podporuje jeho správne fungovanie. Tak isto aj pamäť a preto je vhodným pomocníkom pri prevencií demencie, či Alzheimerovej choroby.
Pomáha znižovať krvný tlak
- DHA pomáha znižovať krvný tlak. Taktiež podporuje správne fungovanie tepien, prietoku krvi v našom tele, čím pomáha znižovať riziko srdcového infarktu či mŕtvice.
- Kyselina dokosahexaenová je dôležitá nielen pre už narodeného jedinca, ale taktiež sa odporúča tehotným ženám na podporu vývoja mozgu ešte nenarodeného dieťaťa. Na podporu jeho zraku, po narodení dieťaťa sa táto blahodarná kyselina prenáša do tela dojčaťa zase prostredníctvom materského mlieka.
Má pozitívne účinky na potenciu a plodnosť mužov
- Pozitívne účinky vedci zistili aj čo sa týka potencie a plodnosti mužov a to najmä z dôvodu, že DHA podporuje pohyblivosť ich spermií. Podľa vedcov je skoro 50 % neplodnosti spôsobených práve mužským zdravím. Práve nízke množstvo DHA v ich tele má najčastejšie na svedomí nízku kvalitu spermií.
Podporuje mentálne zdravie
- Poslednou, no nemenej dôležitou výhodou je podpora mentálneho zdravia, na ktoré má aj táto kyselina pozitívny vplyv. Podľa štúdie až 20 % všetkých Američanov trpí miernou depresiou. Na druhej strane obyvatelia Nórska, ktorí konzumujú o veľkom morské ryby a teda prijímajú dostatočné množstvo rybieho oleja, majú až o 30 % nižšiu pravdepodobnosť, že prepadnú depresií. Za všetkým stojí skutočnosť, že DHA, ale aj EPA podporuje vznik sérotonínu v našom tele, čím sa nám zlepšuje nálada.
Odporúčaná dávka
Aj napriek tomu, že neexistuje presná horná hranica, za ktorú by sme pri užívaní DHA a EPA nemali prejsť, vo všeobecnosti sa odporúča prijať 200 až 500 miligramov týchto dvoch kyselín na dennej báze, pričom platí, že ich zdroje môžu byť rôzne. Či už ich prijmeme prostredníctvom rybieho oleja, ktorý sa nachádza v mastných rybách, alebo pomocou výživových doplnkov, či dokonca kombinácie oboch variantov.
Táto kyselina sa predáva vo viacerých formách, ako napríklad:
- Gélová kapsula
- Žuvačka
- Alebo klasicky, v tekutej forme
Tieto výživové doplnky vo všeobecnosti obsahujú 1 gram rybieho oleja, čo predstavuje približne 180 miligramov EPA a 120 miligramov DHA.
Klasická forma príjímanie Omega 3 mastných kyselín – DHA
AK dávate prednosť radšej klasickej forme prijímania, teda prostredníctvom potravy, ktorá tieto kyseliny obsahuje, potom by ste mali do svojho jedálnička zaradiť predovšetkým ryby, ako:
- Losos
- Tuniak
- Sardinky
- Makrela
- Sleď
Niektoré z uvedených rýb, ako napríklad tuniak, však nie sú vhodné nielen pre malé deti, ale aj pre tehotné ženy.
Potenciálne vedľajšie účinky DHA
Síce užívanie kyseliny dokosahexaenovej je považované za bezpečné, prichádzajú do úvahy predsa len nejaké tie vedľajšie účinky a to v súvislosti s užívaním rybieho oleja, medzi ktoré patrí napríklad:
- Zápach z úst
- Pálenie záhy
- Nevoľnosť
- Rybí olej môže taktiež spôsobiť zníženú aktivitu imunitného systému, či oslabiť obranu tela proti infekciám
- Ďalej je dôležité pripomenúť, že ľuďom, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by mali užívanie rybieho oleja v prvom rade prekonzultovať s lekárom