Omega 3 mastná kyselina – EPA
7. septembra 2022 0 Od MartinOmega 3 mastná kyselina – EPA. Kyselina eikosapentaenová je veľmi dôležitá pre naše zdravie. Aké benefity vám prináša sa dozviete v článku.
Omega 3 mastná kyselina – EPA
Vo všeobecnosti sa označujú mastné kyseliny ako zdroj energie pre náš organizmus. Taktiež sú považované za jednu z kľúčových zložiek rastlinných olejov a živočíšnych tukov. Netreba sa teda čudovať, že sú prvým výživovým doplnkom, ktorý sa odporúča brať. V tomto článku vám priblížime najskôr mastné kyseliny, ktoré je nevyhnutné poznať pre ďalšie skúmanie omega 3 mastnej kyseliny EPA. Teda kyseliny eikosapentaenovej.
Čo sú to vlastne mastné kyseliny
Ako je v úvode tohto článku naznačené, ide o zdroj energie, čo však nie je ich jediná schopnosť. Avšak najvýznamnejšia. Zaujímavosťou v súvislosti s mastnými kyselinami je ich výskyt v potravinách. Pretože ich konzumujeme vo forme triacylglycerolov, teda trojíc, ktoré sa viažu na glycerol. Hodnota týchto triacylglycerolov sa skúma aj pri krvných vyšetreniach. Z dôvodu, že ide o dôležitú jednotku z hľadiska správneho fungovania srdca a ciev.
Základné delenie mastných kyselín:
- Nasýtené mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú pri izbovej teplote v tuhom skupenstve (rôzne maste a maslá) sa vyskytujú prevažne v živočíšnych potravinách s výnimkou rybieho oleja. Tento je síce živočíšny, no tvoria ho prevažne nenasýtené mastné kyseliny. Preto je pri izbovej teplote v tekutom skupenstve.
- Nenasýtené mastné kyseliny sa nachádzajú pri izbovej teplote naopak v tekutom skupenstve(rôzne druhy olejov rastlinného pôvodu). Príkladnou výnimkou je napríklad kokosový olej. Napriek tomu majú väčšie zastúpenie nasýtené mastné kyseliny, čo spôsobuje, že sú pri izbovej teplote tuhé.
Nenasýtené mastné kyseliny delíme do troch skupín. V závislosti od toho, na ktorom atóme uhlíka sa nachádza väzba. Pretože majú odlišnú chemickú stavbu:
- Omega 3 mastné kyseliny – ide o tretí uhlík, do tejto skupiny patria:
- Kyselina eikosapentaenová – EPA
- Kyselina dokozahexénová – DHA
- Omega 6 mastné kyseliny – šiesty uhlík dvojitej väzby, sem patria
- Kyselina linolová – LA
- Konjugovaná kyselina linolová – CLA
- Omega 9 mastné kyseliny – deviaty uhlík
Kyselina eikosapentaenová – EPA
Ako je vyššie spomenuté, ide o omega 3 mastnú kyselinu, ktorú tvorí reťazec dvadsiatich uhlíkov a vytvára sa v pečeni. Pre jej príjem, ako to je pri všetkých omega 3 mastných kyseliná je dôležité nie len prijaté množstvo. Taktiež aj ich pomer k prijatému množstvu omega 6 mastných kyselín. Preto sa odporúča rozpätie 1:1 až 1:4. V tejto súvislosti bol zistený najhorší pomer u ľudí, ktorí sa stravujú vegánsky, a to až 1:15.
Táto kyselina eikosapentaenová sa tiež označuje aj názvom kyselina timnodonov. Jej najväčšie množstvo sa nachádza v rybom oleji. Pretože jej najväčším zdrojom sú mastné ryby, ako napríklad:
- Makrela
- Sleď
- Losos
- Sardinky
- Či menhaden
Pretože užívanie spomínaných morských rýb nie je v našich končinách v dostatočnej miere. Veľa ľudí, ktorí sa statajú o svoje zdravie ich prijímajú vo forme rôznych výživových doplnkov s obsahom omega 3 mastných kyselín.
Otázkou však je, ako sa táto kyselina dostane do rýb, ktoré následne zjeme?
Odpoveďou je planktón, z ktorého EPA biosyntetizujú.
Omega 3 mastná kyselina – EPA
účinky na zdravie
Táto kyselina má hneď viacero pozitívnych účinkov na naše zdravie:
- Vďaka pravidelnému prijímaniu má vplyv na zdravie srdca. Taktiež na celý kardiovaskulárny systém
- Pozitívne pôsobí na kĺby
- Na zdravie mozgu a mentálne zdravie pri dospelých. Pretože pozitívne pôsobí aj na depresie, či schizofréniu. V tomto ohľade je nutné podotknúť, že pred jeho užívaním na spomínané choroby je nutná predchádzajúca konzultácia s lekárom.
- Taktiež na vývoj detí, nakoľko práve náš mozog túto látku potrebuje.
- Okrem správneho a zdravého fungovania srdca, má EPA účinky aj na hladinu cholesterolu. Pretože pomocou tejto kyseliny je ho možné znížiť, čím sa dá predísť potenciálnemu infarktu
- Z dôvodu, že EPA má blahodarné účinky na správne fungovanie imunitného systému sa odporúča jej užívanie aj v prípade autoimunitných ochorení. Napríklad reumatoidná artritída, lupus, ale aj pri rakovine
- Pôsobením na imunitný systém ovplyvňuje EPA riadiace systémy v našom tele. Preto má kladné vplyvy na ochorenia kože. Príkladom je psoriáza, rôzne ekzémy, zápaly či alergické ochorenia
- V neposlednom rade má pozitívne účinky a vplyv na proces chudnutia
Jedna štúdia skúmala ženy prechádzajúce menopauzou v súvislosti s kyselinou eikozapentaenovou. Zistila, že práve táto kyselina dokáže znížiť počty návalov horúčav. Ďalšie zdroje hovoria aj o jeho pozitívnom vplyve na plod, či zdravé starnutie, ako aj o protizápalových účinkoch.
Prejavy nedostatku EPA
V prípade, že máte nedostatok EPA, môže sa to prejavovať niekoľkými príznakmi, ako napríklad:
- Chronická bolesť
- Únava kĺbov
- Nepohodlie
- Zhoršená imunita, ktorá sa môže prejavovať hneď niekoľkými znakmi, akými sú vypadávanie vlasov, ekzémami, či suchou pokožkou
- Nervové poruchy
- Zlé videnie
- Zhoršenie pamäťovej schopnosti
Interakcie a riziká
Vo všeobecnosti možno povedať, že rybí olej, v ktorom sa nachádza najväčšie množstvo EPA je pre náš organizmus dobre znesiteľný. Predsa sa za určitých okolností môžu objaviť nežiadúce účinky. Napríklad nevoľnosť, či iné tráviace ťažkosti.
Užívanie EPA je tiež potrebné prekonzultovať s lekárom ak používate lieky na riedenie krvi. Pretože samotná kyselina znižuje zrážanlivosť krvi. V prípade diabetikov by malo byť užívanie kyseliny eikosapentaenovej konzultované s lekárom. To isté platí aj pre tehotné a dojčiace ženy.
Na záver by sme spomenuli aj odporúčanú dávku tejto kyseliny. Názory na dávkovanie sa líšia. Pre dospelého človeka je optimálna denná dávka omega 3 mastných kyselín 2000mg a v prípade EPA 1200mg. Odporúča sa aj kombinácia kyseliny eikosapentaenovej s kyselinou dokosahexaenovou.